Czy to prawda?

Pytałem dziś kilku osób, co sądzą o tym świecie – czy rzeczywiście on (i my wraz z nim) istnieje(my)? Czy to, co zwykliśmy uważać za ‘realny świat’, jest takie w istocie? Co jest realne, a co jest fantazją? Czy wiedzą = że istnieją, czy może mają na sprawę inne spojrzenie?
Szef kuchni, odpowiedział cytatem Kartezjusza: “Is­tniejesz, więc i wiesz, że is­tniejesz, a o tym wiesz dla­tego, po­nieważ wątpisz”. Po dalszym dociekaniu z mojej strony, ponownie uciekł się do przytoczenia cudzych słów. Tym razem “myślę, więc jestem”.
Odpowiedziałem, że fajnie słyszeć co ktoś inny powiedział, ale jakie jest jego zdanie? Powiedział: nie wiem, ale czuję, że istnieję.
Kilka kolejnych osób rzekło: pewnie! w ogóle o co Ty pytasz!

Ktoś inny z kolei powiedział: wiem, bo taka jest rzeczywistość. Wtedy zapytałem, czym dla niego (Collins był to) jest rzeczywistość; odpowiedział: czymś co posiada ciągłość zdarzeń, czymś, czego doświadczam. Była to zaiste jakaś koncepcja, więc pytałem dalej: czy podczas gdy śpimy, wszystko co tam się dzieje, nie wydaje się być prawdziwe? rzeczywiste? doświadczalne?
Odparł – tak, ale we śnie są inne światy… może w nich też istniejemy? – teraz bardziej pytał niż stwierdzał fakt.
Na tych kilku osobach poprzestałem. Z pewnością jednak będę kontynuował, ponieważ bardzom ciekaw, co ludzie o tym sądzą.
A Ty, co sądzisz? Istniejemy? Świat, my, wszystko co widzimy? Słyszymy? A czym jest widzenie, słyszenie, zmysły…?
Reality is in your consciousness -Bashar.

https://www.youtube.com/watch?v=7l6SZ_KJR9k

Dodaj komentarz

avatar
500